Zachod24.pl
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • AKTUALNOŚCI
  • PUBLIKACJE
    • Felieton
    • Face news
    • (Bez)obrazy
    • Audycje
    • Listy
  • AUTORZY
    • Krzysztof Chmielnik
    • Andrzej Pierzchała
    • Simon White
    • Daniel Sawicki
    • Adam Ruszczyński
    • Janusz Życzkowski
    • Kamil Hypki
    • Marek Poniedziałek
    • Redakcja
  • O NAS
  • KONTAKT
Zachod24.pl
  • AKTUALNOŚCI
  • PUBLIKACJE
    • Felieton
    • Face news
    • (Bez)obrazy
    • Audycje
    • Listy
  • AUTORZY
    • Krzysztof Chmielnik
    • Andrzej Pierzchała
    • Simon White
    • Daniel Sawicki
    • Adam Ruszczyński
    • Janusz Życzkowski
    • Kamil Hypki
    • Marek Poniedziałek
    • Redakcja
  • O NAS
  • KONTAKT
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Zachod24.pl
Strona główna Publicystyka Felieton

Pachnąca (nie)prawda

Krzysztof Chmielnik Krzysztof Chmielnik
21 kwietnia 2021
A A
fot. Pixabay

fot. Pixabay

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

I właśnie mamy kolosalny problem z prawdą, a konkretnie nowe ustalenia w sprawie okoliczności katastrofy smoleńskiej. Przy okazji odsłania się funkcja prawdy w naszej politycznej rzeczywistości. Wypada zatem wrócić do Feliksa Konecznego, niedocenianego polskiego historiozofa. Niedocenianego właśnie z powodu prawdy, niewygodnej zresztą. Sklasyfikował on różne cywilizacje, dokonał ich egzegezy i porównał je wg różnych kryteriów, a jednym z nich jest prawda.

Polska należy do cywilizacji łacińskiej, w której dążenie do prawdy jest jednym jej celów. Cywilizacja łacińska ma za fundament rzymskie prawo i rzymski katolicyzm. Z tych fundamentów wyrasta tak społeczny obyczaj jak i społeczne instytucje, w tym rzecz jasna i państwo. Prawda w naszej cywilizacji jest dobrem publicznym i ma wyższość nad wieloma innymi, wtórnymi do niej wartościami społecznymi i politycznymi.

W cywilizacji turańskiej, do której należy bez wątpienia Rosja, a po części Stany Zjednoczone, prawda służy umacnianiu władzy, która w Rosji jest skoncentrowana bardziej personalnie jak w USA. Stąd tajne archiwa, które jeśli się wykorzystuje, to do siania zamętu. Sprawa Katyńska w Rosji ma swój odpowiednik w zamachu na Kennedy’ego, czy WTC w bliższych nam czasach. Prawda znana jest jedynie wybranym. Reszta jest od prawdy odcięta, karmiona kłamstwem.

W cywilizacji bizantyńskiej, której emanacją są współczesne Niemcy i sterowana przez nie UE, prawdę używa się dla wzmocnienia państwa jako wartości nadrzędnej lub jak w przypadku UE do wzmocnienia instytucji. Jeśli prawda może im zaszkodzić, jest zwalczana i utajniana. W efekcie w obu tych odmiennych od łacińskiej cywilizacjach, na randze zyskuje kłamstwo, jako ważny czynnik umacniający władzę. Prawda w tej sytuacji jest reglamentowana jako zagrożenie bytu. Chowana w teczkach.

Według Konecznego, cywilizacje się nie mieszają, a zwalczają. Kwestia prawdy to jasno pokazuje. Bo albo prawda, albo fałsz. Sprawa zbrodni Katyńskiej jasno pokazuje, że Niemcy prawdę wykorzystali, aby skłócić aliantów. Sowieci najpierw kłamali, a kiedy nie dało się kłamać, to na spółkę z Anglią i Amerykanami ją utajnili. Utajnili w interesie wojennego sojuszu. Rosjanie zresztą materiały katyńskiej zbrodni pieczętują nadal jako ściśle tajne. Podobnie jak Anglicy materiały dotyczące śmierci generała Sikorskiego w Gibraltarze (A może w Aleksandrii?). Współczesne ataki na KK, są oczywistym aktem zwalczania tradycji łacińskiej w Europie, przez jej cywilizacyjnych konkurentów. W tej walce manipulowanie prawdą jest pożytecznym narzędziem, a niszczenie prawdy celem.

W tym cywilizacyjnym kontekście prawda o zamachu w Smoleńsku, wyłożona na stół, zgodnie z duchem „prawda nas wyzwoli” może spotkać się z cichym dyplomatycznym potępieniem, bo naruszająca jakieś mniej lub bardziej jawne interesy. Pragmatyka polityczna nakazuje wziąć pod uwagę skutki prawdy o Tupolewie 154, jakie wywrze na nasze relacje z ważnymi dla nas międzynarodowymi partnerami. Bo, kolokwialnie rzecz formułując, dowalenie Rosji, może skutkować rykoszetem w nasze relacje z państwami dla których prawda nie ma żadnej pozytywnej wartości. Smród jaki się po światowym politycznym salonie rozniesie, może okazać się czynnikiem zniechęcającym do Polski, jako kraju awanturniczego i „niczego” nie rozumiejącego ze skomplikowanej układanki interesów elit światowych.

A ponieważ Polska nie należy do światowej elity politycznej, warto hamować imperatyw ogłaszania światu naszej prawdy i odczekać na dobry moment, aby wpasować się w polityczne trendy tak, aby ta prawda działała na naszą korzyść.

 

Tekst: Krzysztof Chmielnik

fot. Pixabay

 

Krzysztof Chmielnik

Krzysztof Chmielnik

Dziennikarz redakcji publicystyki Radia Zachód

Powiązane publikacje

Felieton

Pachnący węgiel

Krzysztof Chmielnik
24 czerwca 2022
0

Czytaj więcej

Pawlak

3 czerwca 2022

Kundlizm

27 maja 2022

Prędzej czy później

20 maja 2022

Utracona pamięć

13 maja 2022

Prawa cywilizacji

6 maja 2022

struganie trybików

29 kwietnia 2022

Najnowsze publikacje

Chyba, że w TVN

1 lutego 2023
Fot. Pixabay

„Skąd w zarządzie województwa taki…” Opłacalna polityczna bylejakość

30 stycznia 2023
Fot. Unsplash

Niemcy planują rozwój Lubuskiego. Część 1.

28 stycznia 2023

Słowa nic nie znaczą

23 stycznia 2023
Adolf Hitler przemawia na wiecu SA. Fot. encyclopedia.ushmm.org

Fiedorowicz szokuje: Niemcy z NRD byli przeciwko Hitlerowi

23 stycznia 2023

Znamy komisarza w gminie Dąbie

23 stycznia 2023

Tagi

"gazeta lubuska" elektrownia w gorzowie elżbieta anna polak gorzowski sierpień gorzów gorzów wielkopolski ipn jarosław kaczyński kaczyński komunizm kpo kraj i świat Lubuskie marek budniak michał rachoń niemcy PIS pomoc wojskowa PSL publicystka publicystyka reparacje rok 2022 seksafera w gorzowskim word stan wojenny STREAM sulechów temat dnia temat dnia gorzów temat dnia zielona góra umwl urząd marszałkowski województwa lubuskiego waldemar sługocki ważne ważne gorzów ważne zielona góra WIDEO województwo lubuskie wojna na ukrainie word wup w zielonej górze wybory 2018 zachod24 Zielona Góra zit
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Kontakt
  • Cookies i polityka prywatności
  • Radio Zachód
  • Radio Gorzów
  • Radio Zielona Góra
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • AKTUALNOŚCI
  • PUBLIKACJE
    • Felieton
    • Face news
    • (Bez)obrazy
    • Audycje
    • Listy
  • AUTORZY
    • Krzysztof Chmielnik
    • Andrzej Pierzchała
    • Simon White
    • Daniel Sawicki
    • Adam Ruszczyński
    • Janusz Życzkowski
    • Kamil Hypki
    • Marek Poniedziałek
    • Redakcja
  • O NAS
  • KONTAKT

© Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.